Drukuj

Szkolenie „Outdoor L.O.V.E.” w Gruzji

W Atskuri, w Gruzji, rozpoczął się trzeci dzień koordynowanego przez nasze stowarzyszenie szkolenia „Outdoor L.O.V.E.”.

Erasmus-logo-363x104

24-osobowa grupa pracowników młodzieżowych z Gruzji, Armenii, Czeczenii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Łotwy i Polski uczy się o tym czym jest inteligencja emocjonalna, jaki ma wpływ na relacje z innymi, umiejętność radzenia sobie ze stresem i satysfakcję z życia. Uczestnicy szkolenia uczą się wszystkiego „na własnej skórze” po to, żeby przekazać te umiejętności młodzieży, z którą pracują.

Przed nami 3-dniowa wędrówka górska… jaką rolę odegrają emocje? Co wyniosą z tego uczestnicy?

Projekt finansowany z Programu Erasmus +.


Drukuj

Hej! Nauczycielu! Graj z dziećmi!

W dniach 11-19 października 2017 w Sępólnie odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” szkolenie dla nauczycieli pod nazwą “Hey! Teacher! Play with kids along!”.

Przez 8 dni 25 nauczycieli z Polski, Łotwy, Hiszpanii, Czech, Grecji, Bułgarii, Finlandii, Portugalii, Włoch i Turcji pod okiem trenerów: IevaGrundsteine z Łotwy i Antonio Benaches z Hiszpanii szkoliło się w zakresie stosowania różnego rodzaju gier w swojej pracy oraz dodatkowych zajęciach prowadzonych poza formalnym systemem szkolnym.

Nie od dziś wiadomo, że gry (stolikowe, symulacyjne, a także te wykorzystujące najnowsze technologie), poza walorami czysto rozrywkowymi, stymulują rozwój graczy w różnych kierunkach. Gry są popularnym narzędziem dydaktycznym, cenionym za skuteczność osiąganą dzięki zwiększeniu atrakcyjności procesu dydaktycznego. Ich celem jest pobudzanie procesów poznawczych, a przez atrakcyjną formę, proces uczenia się staje się intersujący i mobilizujący do podejmowania kolejnych wysiłków. Gry mają szczególną wartość jeżeli chodzi o proces uczenia się dzieci i młodzieży, a w tradycyjnej szkole nie często jest czas na to, żeby używać gier. Do tego właśnie trenerzy zachęcali nauczycieli biorących udział w szkoleniu: żeby uatrakcyjniać proces dydaktyczny stosowaniem gier, łączyć tradycyjne metody nauczania z tymi trochę mniej konwencjonalnymi, tak, żeby nauka była dla dzieci i młodzieży atrakcyjna, przyjemna i motywująca do działania. Co więcej, gry to narzędzie, które może sprzyjać rozwojowi osobistemu i mieć wpływ na pozytywne zmiany w społeczeństwie, uznawanie różnorodności kulturowej czy promowanie integracji społecznej.

Uczestnicy szkolenia poznali wiele gier, które mogą wykorzystać w swojej pracy. Warto to wspomnieć o takich grach jak: Dixit, Oś Czasu, Czarne Historie, Tokio Train, Uga Buga, Duszki czy też Action Bound, Kahoot, HeadsUp oraz Sowhat?! The Gayme, Diavolo, Virus czy Pitch. Wśród nich są te, które pobudzają graczy do myślenia strategicznego, rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie, ale również takie, które poruszają trudne społecznie tematy.

Duża część szkolenia stanowiła praca uczestników nad tworzeniem własnych gier, które w przyszłości mogą być zastosowane podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Nauczyciele wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem jeżeli chodzi o wybór tematyki gier, ale również formę. Wypracowane gry z pewnością będą cennym narzędziem edukacyjnym w przyszłości.

Już wkrótce na stronie Stowarzyszenia „Dorośli – Dzieciom” (www.doroslidzieciom.pl) pojawi się szczegółowy raport z tego szkolenia i tam zainteresowane osoby będą mogły znaleźć więcej informacji na temat zastosowania gier. A o tym, że warto, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Szkolenie było finansowane z Programu Erasmus plus (www.erasmusplus.org.pl)

 

Drukuj

Wymiana młodzieży w Grecji

19 maja pojechaliśmy na wymianę młodzieży do nadmorskiej miejscowości Nea Moudania w Grecji, w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+. Oprócz nas – młodzieży reprezentującej Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom”, byli jeszcze Bułgarzy, Hiszpanie, Portugalczycy, Rumunii i oczywiście Grecy. Celem projektu było zwrócenie uwagi na aspekt ochrony środowiska poprzez przygotowanie własnej kompozycji i koncertu dla lokalnej społeczności oraz stworzenie unikatowych instrumentów muzycznych, wykonanych własnoręcznie z wykorzystaniem materiałów z recyklingu.

W ciągu dziesięciu dni trwania projektu, oprócz uczestniczenia w codziennych próbach i przygotowaniach, przy akompaniamencie promieni gorącego słońca południowej części Europy i pod czujnym okiem profesjonalistki w dziedzinie muzyki Pani Gioulii Mihail, mieliśmy szansę na integrację, dyskusje, uczenie się od siebie nawzajem, nawiązanie wspaniałych przyjaźni i kontaktów na dalszą współpracę.

Wyrazem tego, że wspólnie zrobiliśmy coś, co trudno tak naprawdę opisać w krótkim artykule, coś co zbliżyło nas wszystkich do siebie, bez względu na wyznanie, przynależność etniczną czy kolor skóry były łzy wzruszenia będące dowodem na to, że w tak krótkim czasie możliwe jest utworzenie tak silnej i zgranej międzynarodowej grupy oraz długotrwała cisza podczas ewaluacji projektu, wynikająca z emocji, które wówczas nami kierowały, cisza która w pewien sposób aż „krzyczała”…

Drukuj

Nowi wolontariusze EVS

Zanete z Łotwy, Kasim z Turcji i Tornike z Gruzji właśnie rozpoczęli swój projekt w Sępólnie. Nowi wolontariusze EVS przez cały rok będą pomagać w Warsztacie Terapii Zajęciowej, Świetlicy Terapeutycznej, Centrum Małego Dziecka i Rodziny i Klubie Młodych Twórców… Zaczynamy!

Projekt „Colours of EVS” jest finansowany z Programu Erasmus +

evs

Drukuj

Wolontariat Europejski

 


WOLONTARIAT EUROPEJSKI – European Voluntary Service (EVS) – to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną.

W ramach EVS młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 roku życia mogą przez okres od 2 tygodni do 12 miesięcy wyjechać do innego kraju, by tam pracować na rzecz społeczności lokalnych czy konkretnych grup.

W latach 2013-2020 projekty EVS są realizowane i finansowane w ramach programu Erasmus +. Więcej informacji można znaleźć tutaj: www.erasmusplus.org.pl

W Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” wolontariusze goszczą już od 2005 roku. Przez te 10 lat i oni i my zdobyliśmy masę doświadczeń, które z pewnością pozwolą na lepsze funkcjonowanie w przyszłości, na świadomość, że to właśnie młodzież jest grupą, w którą warto inwestować i… że wszystko jest możliwe.

 

Co robią wolontariusze w Sępólnie Krajeńskim?

Pomagają! Swoje serce, pomysły i zaangażowanie oddają tym, którzy tego potrzebują. Cztery instytucje, w których można spotkać wolontariuszy to:

Warsztat Terapii Zajęciowej – gdzie wolontariusze pomagają w codziennych zajęciach prowadzonych dla osób z niepełnosprawnościami;

Świetlica Terapeutyczna – w której pomagają w pracy z dziećmi i młodzieżą;

Centrum Małego Dziecka i Rodziny – gdzie zajmują się maluchami;

Klub Młodych Twórców – w którym organizują zajęcia dla młodzieży.

Od 2 lat Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” nie tylko gości wolontariuszy u siebie, ale też pomaga innej, zaprzyjaźnionej organizacji – Stowarzyszeniu Aktywnych Społecznie w Więcborku organizować projekty EVS. Tam wolontariusze pomagają w organizowaniu i przeprowadzaniu zajęć dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech” oraz dla osób z niepełnosprawnościami w Środowiskowym Domu Samopomocy. Oprócz tego, swój czas poświęcają na pracę podczas zajęć w Klubie Seniora.

Stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” również wysyła młodzież na projekty do innych krajów. Do tej pory nasi wolontariusze realizowali swoje projekty w Bułgarii, Armenii, Turcji, Francji i Niemczech.

Przez ostatnie 10 lat gościliśmy 55 wolontariuszy (50 w Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom” w Sępólnie i 5 w Stowarzyszeniu Aktywnych Społecznie w Więcborku) z 15 krajów. To oni: Ilenia – Włochy, Standa – Czechy, Camille – Francja, Esther – Hiszpania, Lado – Gruzja, Maiko – Gruzja, Bea – Hiszpania, Musho – Armenia, Aline – Francja, Edi – Rumunia, Robert – Armenia, Lilit – Armenia, Milene – Portugalia, Enis – Turcja, Burcin – Turcja, Gahraman – Azerbejdżan, Gio – Włochy, Antonina – Ukraina, Ester – Armenia, Alex – Rumunia, Katarina – Serbia, Margie – Włochy, Emre – Turcja, Cristian – Włochy Velina – Bułgaria, Natalia – Ukraina, Raquel – Portugalia, Genka – Bułgaria, Hidayet – Turcja, Edoardo – Włochy, Murat – Turcja, Claudia – Rumunia, Elio – Włochy, Sandra – Hiszpania, Sukran – Turcja, Wowa – Ukraina, Zura – Gruzja, Andrei – Rumunia, Juanjo – Hiszpania, Antonina – Ukraina, Caterina – Włochy, Ani – Armenia, Zina – Mołdawia, Ethem – Turcja, Saban – Turcja, Amalia – Rumunia, Tonia – Grecja ,Erika – Włochy, Marius – Rumunia, Semih – Turcja, Ines – Portugalia, Julia – Ukraina, Tatev – Armenia, Mihai – Mołdawia, Luca – Włochy…

 

A od stycznia 2016 gościmy kolejnych! 

1610111 856407864482426 7883951678294577816 n

 

Blog na temat EVS w Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom”: http://yes-to-evs.blog.onet.pl

774734 855636257892920 7315598544000938444 o

WOLONTARIAT STUDENCKI  zasady programu

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Wolontariat studencki” jest realizowany przez Centrum Wolontariatu w Warszawie. Głównym elementem Programu są projekty edukacyjne realizowane przez studentów-wolontariuszy na rzecz dzieci i młodzieży ze szkół wiejskich i z małych miast.

Celem Programu jest rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży oraz pomoc w wyrównywaniu ich szans edukacyjnych. Wśród wolontariuszy - studentów Program ma na celu kształtowanie postaw społecznych, rozwijanie ich pasji i umożliwienie realizacji ich pomysłów.

Projekty edukacyjne realizowane w ramach Programu są autorskimi propozycjami wolontariuszy lub adaptacją udostępnionych przez realizatora Programu przykładów i mogą dotyczyć wybranej kategorii np. zajęcia artystyczne, humanistyczne, psychologiczne, sportowe, informatyczne, lingwistyczne oraz wiele innych, w których uczestnictwo da młodzieży szansę rozwoju zainteresowań i pasji.

USTAWA O WOLONTARIACIE – potoczna nazwa ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie w czerwcu 2003 r. i reguluje m.in. kwestie wolontariatu w Polsce.

 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookie oraz jak je usunąć, zobacz naszą politykę cookies..

Akceptuję pliki cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information